Hliníková kola jsou hezká, ale i zde pozor!

Hliníková kola dotváří vzhled celého automobilu. Zvláště jsou užívána pro tuningově upravená auta. Jsou sice pěkná, ale mohou být i životu nebezpečná. Věděli jste o tom?

Na co si musíte dát pozor?

Dávejte pozor na nehomologovaná kola od tuningových firem. Hodně tato nehomologovaná kola prodávají firmy z oblasti severní Moravy a také z Polska. Jedná se o kola opticky velmi pěkná za nízkou cenu. Výroba je většinou Čína. Tato čínská kola mají jednak špatné rozměry, ve smyslu schválení rozměru pro váš vůz, a hlavně je zde problém s nosností kol. Tato kola nemají nosnost nikde uvedenou. Ač zde prodejce uvádí certifikaci od TÜV nebo Dekry, dejte si na kola dobrý pozor. Výrobce sice potvrdí splnění potřebných parametrů, ale ve skutečnosti to tak být nemusí.

Homologovaná hliníková kola

Homologovaná hliníková kola prošla předepsanými testy:

testy pevnosti, nárazovými testy a zástavbovou zkouškou na vozidlo

Tyto zkoušky zaručují jeho bezpečnost.

Pozor: co zřejmě nevíte je, že nehomologovaná kola zakoupená v ČR byla při zkušebních testech pod hranicí 40% minimálních předepsaných hodnot bezpečnosti. To znamená, že při provozu hrozí jejich prasknutí.

Bezpečností si můžete být jisti u kol s odlitou značkou KBA a nebo E s číslem schválení na jeho čelní straně.

Hliníková kola

K zakoupeným hliníkovým kolům vždy požadujte typový list, kde bude uvedeno:

  • přesné typové označení vašeho vozu
  • výkon motoru vozu
  • rozměry pneumatik
  • protokol TÜV

To vám zajistí bezproblémový provoz a s takovými homologovanými koly pak nebude problém ani na STK a ani při policejní kontrole. Dále se vyhnete problémům při řešení případné pojistné události. Při použití nehomologovaných kol a způsobení nehody se totiž téměř jistě setkáte s krácením nebo odmítnutím pojistného plnění od pojišťovny a to z důvodu použití nehomologované součásti na vašem vozu. Pakliže nehodu způsobíte, vystavujete se riziku právního postihu a nejen vy, ale i pneuservis, který vám kola případně namontoval.

Položte si tedy otázku: stojí vám ušetření několika stokorun za porušení zákona, ohrožení života a bezpečnosti nejen vás, ale také vašich blízkých a ostatních účastníků provozu?

Dalším problémem, se kterým se běžně setkáte, může být nákup použitých hliníkových kol přes internet. Nikde vás už neupozorní, že jde většinou o kola opravovaná a to ne vždy opravovaná bezpečně. Takové opravené kolo, už nemusí a téměř jistě nesplňuje vlastnosti předepsané zkouškami.

Dále si dejte pozor na trik prodejců hliníkových kol s cenou. Prodejci uvádí většinou cenu za kolo. Ve výsledku je pak cena vyšší. Prodejce vám mimo cenu kola naúčtuje ještě až 1000 Kč za centrovací kroužky, šrouby, matky atd. Tyto položky jsou však běžně součástí dodávky od výrobce.

 

Co vám můžeme na závěr poradit?

Kupujte kola od výrobců, kteří jsou prověření. Mají prověřené certifikáty a je možné zjistit, odkud a kde jsou kola vyrobena, jaké byly použité materiály a mají na sobě uvedeny všechny technické parametry. Prodejce (výrobce) vám je také schopen vystavit typový list. Cena bude vyšší, ale za bezpečí vlastního života vám to jistě stojí.

Zajímavosti

Hliníková kola jsou hezká, ale i zde pozor!

Hliníková kola dotváří vzhled celého automobilu. Zvláště jsou užívána pro tuningově upravená auta. Jsou sice pěkná, ale mohou být i životu nebezpečná. Věděli jste o tom?

více »
Kontakty

3o trading s.r.o.
Žižkova 1324/31
400 01 Ústí nad Labem

tel.:+420 472 700 389

3otrading@email.cz

Partneři
Menu
Zde montujeme
Doporučujeme

Zimní pneu Continental ContiWinterContact TS850 195/65R15 91T

7.10.2012

"Vylepšený vítěz testu zimních pneumatik ADAC 2011 ContiWInterContact TS830"

  • nový dezén
  • zvýšený výkon na sněhu i ledu
  • prodloužená životnost

Cena 1589,-Kč za ks vč. dph.
(nabídka platná do 31.10. 2012 nebo vyprodání zásob)

více »

Slevy 20 - 25%

7.10.2012

Tento měsíc probíhají slevy 20 - 25% na brzdové kotouče a destičky ATE (jeden z nejlepších výrobců brzd) na vybrané vozy Škoda - úspora při kompletní výměně předních brzd škoda Superb např. 1475,- Kč... A sleva 20% na některé rozvodové sady (rozvodový řemen a kladky motoru) Contitech pro vozy Škoda.

více »
Nastavení cookies